Kako se otarasiti čmička na oku

Svrab, crvenilo, nelagodnost u očnim kapcima... Simptomi sa kojima se svako barem jednom u životu susreo. Pojava čmička na oku uvek je neprikladna i uvek nam stvara puno problema.

Sa ovom pojavom obično se ne ide kod lekara, ali to ne znači da to ne treba shvatiti ozbiljno. Svi treba da znaju kako se leči čmičak kod kuće. U suprotnom su moguće duge i teške posledice za lečenje.

"Dnevni Magazin" će vam reći o 8 sigurnih i efikasnih načina borbe protiv ove uobičajene bolesti.

Kako izlečiti čmičak na oku

Čmičak je gnojni upalni proces na očnim kapcima. Rub kapka u početku svrbi, a zatim nabrekne, oči često suze, a nakon nekoliko dana na vrhu ispupčenja formira se belo-žuta glava - apsces.

Čini se samo da čmičak „iskoči“ bez ikakvog razloga. Glavni razlog za njegov izgled je slabljenje odbrane tela tokom produženih inflamatornih i hroničnih bolesti.

U 90–95% slučajeva čmičak uzrokuju bakterije Staphilococcus aureus. Pored čmička, mogu izazvati i adenoiditis, gnojnu upalu grla, upalu pluća, perikarditis, produženu dijareju i druge bolesti. Postoji niz drugih razloga za pojavu čmička na oku.

RAZLOZI POJAVE ČMIČKA NA OČIMA

  1. Kontakt neopranih ruku sa očima.
  2. Upotreba tuđe kozmetike.
  3. Sušenje lica nakon pranja lica prljavim peškirom.
    Demodek grinja (demodek), koja obično nije opasna za ljude, ali kada telo ne radi pravilno, počinje intenzivno da se množi, izazivajući zapaljenje trepavica.

Sledeći razlozi mogu izazvati pojavu čmička na očima:

  1. Dijabetes
  2. Avitaminoza
  3. Blefaritis
  4. Hipotermija
  5. Problemi sa crevima
  6. Infekcija helminthima

Po pravilu, hospitalizacija nije potrebna za ublažavanje stanja i uništavanje infekcije čmičkom. Međutim, samo lekar može identifikovati stvarni uzrok bolesti i odrediti način lečenja.

Bez obzira na razloge za pojavu čmička, nikada ga ne treba istiskivati.

KAKO SE REŠITI ČMIČKA NA OKU

  1. Antiseptični tretman
    Na samom početku bolesti pomaže lokalna kauterizacija sa 70% rastvorom alkohola. Namočite pamučni bris u proizvod i trljajte. Izbegavajte da antiseptik dođe na sluznicu.
  2. Termička obrada
    Efekat toplote pomaže u smanjenju upale, ublažavanju bolova i sprečavanju komplikacija i ozbiljnih suppurationa. Kuvano jaje možete zagrejati oko i ublažiti upalu. Očistite ga, prepolovite, umotajte u maramicu i nanesite dok je toplo.
  3. Fizioterapija
    Fizioterapeutski postupci pomažu u suočavanju sa čmičkom - mikrotalasno termičko zračenje, elektroforeza, terapija ultraljubičastim zračenjem. Savršeno zagrevaju kapak i ubijaju mikrobe (streptokoke, stafilokoke) koji uzrokuju upalu. Tok fizioterapije, u zavisnosti od metode, je 4–6 dana.
  4. Lečenje lekovima
    Samo lekar može propisati lekove. Sledeći lekovi se koriste kao kapi: natrijum sulfacil, hidrokortizon, prednizolon, penicilin, oftalmoferon i drugi. Potrebno je kapati odabrani rastvor za lečenje 3-4 puta dnevno, ovaj pristup pomaže da se brzo rešite čmička na oku i pomaže u zaštiti od komplikacija.

    Ako je, u pozadini čmička, telesna temperatura porasla, opšta slabost, onda lekar može propisati antibiotsku terapiju oralno ili intramuskularno. Efikasni antibiotici u tabletama protiv ječma su ofloksacin, amoksil.

  5. Dijetalna terapija
    Vraćanje pravilne ishrane neće pomoći u ublažavanju direktnih upala, ali će postati dodatni preventivni garant za budućnost. Treba izbegavati prženu, začinjenu, masnu hranu.
  6. Kamilica
    Nakon preliminarnih konsultacija sa lekarom, tradicionalna medicina se može koristiti kao dodatni tretman. Namočite pamučnu podlogu ohlađenom čajem kamilice i nanesite je na oko. Uradite to nekoliko dana dok upala ne popusti.
  7. Aloja
    Sameljite svež list aloje u kašu. Napravite losion. Aloja ima sposobnost izvlačenja gnoja.
  8. Biljna kolekcija
    Ako je osoba često zabrinuta zbog čmička, možete primeniti čaj od sledećih komponenti: 2 dela korena kalamusa, 2 dela pupoljaka breze, 4 dela trave divljeg ruzmarina, 4 dela trave, 3 dela trave ljubičice.
    Sve sastojke sameljite mlinom za kafu. Dve kašike kolekcije kuvajte oko 10 minuta, a zatim ostavite da odstoji 12 sati i filtrirajte. Uzmite dobijeni proizvod pola sata pre obroka. Jedna doza je pola čaše.

KONTRAINDIKACIJE ZA ČMIČAK

Najvažnija stvar: apsolutno je nemoguće iscediti čmičak, jer se gnojni sadržaj može proširiti na kapak, a to je ispunjeno apscesom i drugim ozbiljnim komplikacijama.

Kao dete rečeno nam je da ne treba da se brinemo za čmičak. U najboljem slučaju je jednostavno beskoristan, a u najgorem može dovesti do infekcije oka.

Zapamtite ove savete jer pre ili kasnije, svima izađe čmičak na oku.

LIKE LIKE LIKE -> Pratite nas na FACEBOOK-U!

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!

KLIKNITE LIKE